A Széchenyi István Egyetemről is várja a pályázatokat a Fiatal Kutatók Akadémiája

FKA (1).jpegA Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) célja a hazai fiatal (45 év alatti) kutatók érdekeinek képviselete, a tudományos kiválóság elősegítése, valamint a tudomány és a társadalom közötti kommunikáció erősítése. Az FKA 12 új tagot választ soraiba, pályázat útján, ötéves időtartamra, a 2022–2027 közötti periódusra. A pályázati lehetőség a Széchenyi István Egyetem kutatói előtt is nyitva áll február 4-ig.

Győr, 2022. január 12. – Papp Zsolt, SZEhírek

Az FKA egy nemzetközi minták alapján, 2019-ben alapított, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közfeladataival összhangban működő, alulról szerveződő tudományos társaság. A szervezet 2021-től az MTA társult tudományos társasága, annak testületeivel és tudományos osztályaival szorosan együttműködve részt vesz az akadémia tudományos közéleti tevékenységében. Az FKA a hazai kutatók érdekképviselete mellett a tehetségek kibontakozásának segítését valamint a tudomány és a társadalom kapcsolatának erősítését is zászlajára tűzte.

Dr. Kecskés Gábor, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának docense 2020 óta az FKA tagja, tavaly óta pedig tevékenyen részt vesz a szervezet elnökségében. Mint elmondta, nagyon jó olyan fiatal kutatói közösségben dolgozni, ahol valamennyi tudományterület képviselteti magát, és a tagok – hasonló életkoruk, érdeklődésük okán – szinte ugyanazokkal a kihívásokkal találkoznak. Ezeket együtt könnyebb feldolgozni, és ezekre közösen választ találni. Sikereik között említhető, hogy több hazai pályázati kiírás kapcsán szembesültek egyes pályázati feltételek fiatalokat, fiatal gyermeket nevelő kutatókat valamelyest hátrányosan érintő rendelkezéseiről, amelyek módosítását sikerült elérnie az FKA-nak.

„Öröm és megtiszteltetés, hogy az FKA tagjait maga a szakma, az egyes tudományterületek fiataljai választják maguk közül titkos szavazással. Ez természetesen felelősség is, hiszen nyitottnak kell lenni a szakmai, a fiatal kutatók helyzetét érintő kezdeményezések felkarolására, támogatására. Fontos megjegyezni, hogy ez egy közösség érdekében végzett tevékenység a közösség megbízásából, hiszen az FKA-tagság a tudományterület fiataljainak bizalmát is kifejezi” – hangsúlyozta dr. Kecskés Gábor.

Az érdekképviselet mellett az FKA tagjainak lehetőségük van több nemzetközi fiatal kutatói hálózat munkájában közreműködni, a tudományszervezésben és a tudománypolitikai szereplőkkel való kapcsolattartásban részt venni, a közösségért tenni, és egy jó csapatban fiatal kutatókat érintő kihívások (kutatói előrehaladás, munka és magánélet egyensúlya, nők esélyegyenlősége, munka és gyermekvállalás, kisgyerekes kutatók nehézségei stb.) leküzdésében közös erőfeszítéseket tenni.

Az FKA-ról gyakran feltett kérdésekre itt találhatóak a válaszok: https://mta.hu/data/dokumentumok/FKA/GyIK_2022.pdf

A pályázatok benyújtási határideje 2022. február 4. A pályázati feltételek és a részletes pályázati felhívás itt olvasható: Nyílt pályázati felhívás a Fiatal Kutatók Akadémiája tagságra - 2022 | MTA