A Széchenyi-egyetemnek és az Audinak is szól dr. Hanula Barna díja
A Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetésében részesült dr. Hanula Barna, a Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Karának dékánja. A díj a Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria Zrt. együttes erőfeszítései, eredményei elismerése is.
2020. december 11. – Horváth Márton–Hancz Gábor, SZEhírek
Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozata kitüntetést adományozta dr. Hanula Barnának, a Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Kar dékánjának nemrégiben. Az indoklás szerint a díjat a belsőégésű motorok fejlesztése területén végzett, nemzetközi és hazai szinten egyaránt kiemelkedő szakmai, illetve oktatói tevékenysége, valamint bejegyzett szabadalmai elismeréseként vívta ki magának a szakember.
„A kitüntetést csak azért kaphattam, mert van körülöttem egy csapat, amely innovatív módon viszi előre az oktatás ügyét. Ez az egész közösségünk sikere” – hangsúlyozta érdeklődésünkre dr. Hanula Barna, aki azt is hozzátette, hogy a díj elsősorban a Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria Zrt. együttes erőfeszítéseinek, eredményeinek szól.
Dr. Hanula Barna (balról a második) szerint a hallgatók sokkal többre képesek, ha valós problémával állítjuk szembe őket.
„Az egyetem és az Audi Hungaria az elmúlt években, évtizedekben nagyon sokat tett a gyakorlatorientált, korszerű mérnökképzésért – fejtette ki a dékán, majd sorolta a részleteket. – Elkezdtük a duális képzést a járműmérnök alap- és mesterszakon. Oktatóink ipari gyakorlatokon vesznek részt. Hallgatói csapataink indulnak a Formula Student és a Shell Eco Marathon versenysorozatokban, amelyek ma már a képzés részei. Jelentős kutatásokat folytatunk a fenntartható fejlődés irányába.”
Dr. Hanula Barna megemlítette: a járműmérnök volt az első angol nyelvű szak a Széchenyi István Egyetemen, a 2015-ben megalakult Audi Hungaria Járműmérnöki Kar belső munkanyelve pedig az első naptól kezdve az angol. Emellett pedig a kar az Audi Hungariával együttműködve folyamatosan keresi az oktatásnak azt az innovációját, amely képessé teszi az itt tanulókat a XXI. század kihívásainak megoldására, valamint a legalkalmasabb tudással vértezi fel őket az ipar támogatására a szűkebb és tágabb régióban egyaránt. A dékán szerint erre jó példa a nyaranta megrendezett Audi Development Camp elnevezésű négyhetes program, amelynek során a világ minden részéről érkező hallgatók mérnöki fejlesztési feladatot oldanak meg.
„Ezzel a projekttel megalapoztuk annak az új kísérleti tantervnek a filozófiáját, amelyet az angol nyelvű járműmérnök alapszakon vezettünk be idén. A hallgatók sokkal többre képesek, ha valós problémával állítjuk szembe őket, és megkapják hozzá a legkorszerűbb eszközöket – magyarázta Hanula Barna. – Jó mérnököt nevelni csak úgy lehet, ha folyamatosan kihívások elé állítjuk, amelyekkel meg kell küzdenie. Ma már az is látszik, hogy a világ az internettel drámaian felgyorsult, az ismeretek legnagyobb része azonnal megtalálható. Ezért nem a lexikális tudás számít, sokkal fontosabb, hogy megtanuljuk az információkat megkeresni, értékelni, és az összefüggéseket felismerve komplex problémákat megoldani. Ezt pedig csak a padban ülve nem lehet.”