A statisztikatudomány legnagyobb hazai elismerését vehette át a Széchenyi István Egyetem professzora

dusek_dij (1).jpg

Kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként nemrég a statisztikatudomány legrangosabb kitüntetését, Fényes Elek-díjat ítéltek oda dr. Dusek Tamásnak, a Széchenyi István Egyetem Regionális és Gazdaságtudományi Doktori Iskolája vezetőjének. A Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar professzora közel harminc éve végez kutatásokat, és ma is oktatóként segíti a Statisztika, Pénzügy és Kontrolling Tanszék munkáját.

Győr, 2024. szeptember 27. - Kelemen Lilla, SZEhírek

Prof. dr. Dusek Tamás már tízéves korában előszeretettel forgatta a statisztikai zsebkönyveket. A tudományterület iránti szenvedélye azóta is tart, és mára a szakma egyik legelismertebb tudósának számít hazánkban. A Széchenyi István Egyetem Regionális és Gazdaságtudományi Doktori Iskolájának vezetője, emellett oktat és rengeteget kutat, hiszen kíváncsisága az új dolgok iránt továbbra is töretlen. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) köztestületének tagja, a Gazdaság- és Jogtudományok Osztály Regionális Tudományok Bizottságának alelnöke, MTA közgyűlési képviselő.

Szakterületemen mindig igyekeztem aktív részese lenni a legfontosabb fórumoknak, így például szerkesztőbizottsági tagja vagyok a Területi Statisztika folyóiratnak és a Regional Statistics angol nyelvű lapnak, de a Statisztikai Szemle, illetve a Hungarian Statistical Review kiadványok főszerkesztőjeként is tevékenykedem” – részletezte prof. dr. Dusek Tamás. Hozzátette: a Magyar Statisztikai Társaság munkáját választmányi tagként és szakosztályi elnökként segíti, mindezek mellett pedig előszeretettel vesz részt akár társterületeket is érintő konferenciákon.

dusek_dij (1).jpg

Prof. dr. Dusek Tamás a Központi Statisztikai Hivataltól átvett Fényes Elek-díjjal. (Fotó: Adorján András)

A professzor szakmai pályája 1990-ben Győrből indult, ahol a főiskolán üzemgazdász szakon, településgazdasági szakirányon végzett. „Akkoriban a szakirányt az MTA Regionális Kutatások Központjához tartozó külső tanszék működtette. Ennek a Liszt Ferenc utcában található kutatóintézetnek a mai utódja a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózathoz tartozik – jegyezte meg. –  A Főiskola elvégzését követően a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen közgazdász diplomát szereztem. Kutatói pályafutásom az MTA Regionális Kutatások Központjában kezdődött, ahol 2000-ig dolgoztam úgy, hogy közben már oktattam itt a Széchenyin. 2004-ben védtem meg PhD értekezésemet az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájában, témám a területi statisztikai elemzések módszertani kérdései és sajátos módszerei volt, ami tudományági besorolás szerint nagymértékben interdiszciplináris témakör” – fűzte hozzá.

A Széchenyi István Egyetemen több mint 20 éve dolgozik, a statisztika, az ökonometria és más gazdasági kurzusok oktatása mellett tanszékvezetői feladatokat is ellátott már. Négy éve vette át a Regionális és Gazdaságtudományi Doktori Iskola vezetését az alapító, Rechnitzer János professzor nyugdíjba vonulását követően. Az iskola nagy népszerűségnek örvend a térségben és nemzetközileg is: az angol nyelven futó gazdaságtudományi program hallgatóinak nagyjából fele külföldről érkezett. „A most szeptemberben induló évfolyamra a regionális tudományi programban 23 hallgató jár, a gazdaságtudományi programban pedig 12-en kezdték meg a kutatóéletet” – mondta el prof. dr. Dusek Tamás. Kiemelte azt is, hogy a doktori tanulmányokat folytató hallgatók kutatási és oktatási tevékenysége meghatározó a Széchenyi-egyetem életében, hiszen a magas színvonalú képzések fenntartását és az akadémiai fejlődést is támogatja az iskola PhD-jelöltjeinek elkötelezettsége és munkája. „A doktori oklevelet megszerző, több mint 150 végzett hallgató egyharmada a Széchenyi-egyetemen (számos karon, de legtöbben a gazdaságtudományi karon és az Apáczai-karon) oktat vagy kutat” – tette hozzá.

„Fontosnak tartom a szakmai rendezvényeket, a kutatók találkozását és beszélgetését, hiszen ebből lehet igazán inspirálódni, felfedezni a közös érdeklődést, így alakulhatnak ki akár nemzetközi együttműködések is. Doktori iskolánk hallgatóit szintén erre biztatom: használják ki az egyetem nyújtotta lehetőségeket, járjanak hazai és nemzetközi konferenciákra, és legyenek aktív tagjai a tudományos körforgásnak, szűkebb kutatási témájuk szakértőjeként, de érdeklődve más területek iránt is” – fogalmazott.

Prof. dr. Dusek Tamás  jelenleg is egy nagyobb lélegzetvételű publikáción dolgozik, amely „A közgazdaságtan metaelmélet-története” címen gazdaságelméleti és tudománytörténeti témákat boncolgat, megjelenését az Országos Tudományos Kutatási Alap támogatja. Legutóbbi írása a Statisztikai Szemlében közölt „A mérés és méréselmélet néhány alapkérdése” című tanulmány. „Ez az elmúlt huszonöt év általános statisztikai kutatásainak eredményeit összegzi, a mérés eltérő felfogásait, a mérés fogalmának és tartalmának történeti átalakulását vizsgálja a kezdetektől napjainkig, valamint foglalkozik a mérési skálák elméletével is” – vázolta fel. A Fényes Elek-díjas professzor úgy véli, a sikeres kutatáshoz, publikáláshoz sok olvasás, értékes beszélgetések, elmélyült gondolkodás, valamint megfelelő mennyiségű rászánt idő kell, és hálás azért, hogy az egyetem támogatást nyújt ehhez.