A nemzetközi hallgatókat és a sportolókat is köszöntötték a tanévnyitón–4114 elsőéves az egyetemen
A zene nyelvén mi más fejezhetné ki jobban a Széchenyi István Egyetem szellemiségét, mint Bach összetett harmóniát sugárzó muzsikája, a nemzetköziesítést pedig a mexikói dallamok a Művészeti Kar fúvószenekarának tolmácsolásában. 4114 elsőéves kezdi meg tanulmányait a napokban a győri egyetemen. Dr. Földesi Péter rektor és Dr. Lukács Eszter rektorhelyettes külön is köszöntötte a nemzetközi hallgatókat a tanévnyitó ünnepségen.
Győr, 2018. szeptember 4. – SZEhírek, Nyerges Csaba
Az elnökség bevonulásával kezdetét vette a tanévnyitó. (Fotók: Májer Csaba József)
„Mire elég ötven év, mit jelent egy ember és egy intézmény életében?” – tette fel a kérdést köszöntőjében Dr. Földesi Péter, rávilágítva, hogy a győri egyetem jogelődje, a KTMF ötven éve, 1968-ban kezdte meg működését, és az elmúlt évtizedekben nemzetközi térben is jegyzett, igazi universitassá fejlődött XXI. századi oktatási portfólióval, módszertannal. „Hallgatóink már nemcsak az ország minden tájáról keresik képzéseinket. Kijelenthetjük, hogy a nemzetközi megmérettetésben is igazán sikeressé váltunk” – mondta a rektor. Kiemelte, hogy az az együttműködési rendszer, amelyet Győr városa, a régió ipara, elsősorban az Audi Hungaria, a különféle szervezetek, kamarák, vállalkozói szövetségek, és általában a győri polgárok kialakítottak az egyetemmel, sikert hozott. Magyarország kormánya is elismeréssel figyeli és támogatja ezt az összefogást.
„Kedves elsőéves hallgatók, legyenek Önök is aktív részesei ennek a lüktető, dinamikus, izgalmas közösségnek. Hiszen amikor a Széchenyi István Egyetemet választották, nemcsak egy oktatási intézményre szavaztak, hanem Győr városára, Mosonmagyaróvár városára, a kétszáz éves óvári gazdászképzésre, az ennél még hosszabb múltra visszatekintő győri tanítóképzésre, a városok, a régió üzenetére. Arra a sokszínű kulturális, szellemi és sportéletre, melyre személyesen is rácsodálkozhatnak, és aktív alakítóivá válhatnak” – fordult az egyetemhez most csatlakozó diákokhoz Dr. Földesi Péter, azt kívánva, hogy érezzék jól magukat, fejlődjenek szellemben, testben, lélekben, legyenek igazik kollégák, választott szakmájuk, hivatásuk elkötelezett művelői. Az új tanévre minden egyetemi polgárnak, valamennyi régi és új hallgatónak, munkatársnak szakmai sikereket, egészséget, jókedvet kívánt, majd angol nyelven is köszöntötte az egyetem nemzetközi hallgatóit.
Dr. Lukács Eszter rektorhelyettes köszöntőjében az egyetem prioritásként kezelt, egyre dinamikusabbá váló nemzetköziesítési folyamatáról beszélt. Elmondta, hogy immáron a világ negyvenhárom országából érkeznek hallgatók Győrbe. Bemutatta a hallgatóknak a város előnyeit, szépségeit, az egyetem ipari kapcsolatait, és tartalmas, élvezetes győri tanulmányokat kívánt valamennyiüknek.
Dr. Fekete Dávid, Győr alpolgármestere kifejtette, hogy a város büszke arra a tudásbázisra, kutatási-oktatói kiválóságra, amit a Széchenyi István Egyetem hosszú évtizedek óta képvisel Győrben. Hangsúlyozta, hogy a jövőépítés továbbra is csak összefogással lehet sikeres a városban. Ebben a vízióban a szilárd alapokon álló járműipari központ ugyanúgy szerepel, mint a fejlődő sportgazdaság, valamint a kulturális és kreatív gazdaság erősítése. Arra kérte az elsőéves hallgatókat, hogy választott szakterületükön találják meg a kapcsolódási pontokat, és csatlakozzanak a jövőépítéshez Győrben.
Dr. Földesi Péter fogadta az elsőéves hallgatók fogadalomtételét.
A köszöntők elhangzása után következett az elsőéves hallgatók fogadalomtétele. Az esküt az egyetem rektora fogadta. Ezt követően Dr. Földesi Péter Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj adományázásáról szóló okleveleket adott át. Az emberi erőforrások minisztere kiváló tanulmányi eredményeik, kiemelkedő szakmai és közéleti tevékenységük alapján 44 hallgatónak adományozott Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat a 2018/2019-es tanévre a Széchenyi István Egyetemen.
A tanévnyitón külön elismerésben részesítették azokat a hallgatókat, akik kiemelkedő tanulmányi eredményük mellett valamely sportágban is jelentős eredményeket értek el. A Jó tanuló – jó sportoló verseny első helyezettje Balla Virág rekreációszervezés és egészségfejlesztés alapszakos hallgató, Európa-bajnok és világbajnoki ezüstérmes kenus lett. A második helyezést elért Devecseriné Takács Kincső turizmus-vendéglátás alapszakos hallgató Virág társa a kenu kettesben, és ő is feljutott sportágában a világ tetejére. A Jó tanuló – jó sportoló verseny harmadik helyezettje, Gagyi Barbara rekreációszervezés és egészségfejlesztés alapszakos hallgató a coimbrai Európai Egyetemi Játékokon harmadik lett női egyes (szkiff) hajóban az evezésben.
Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső, és Gagyi Barbara a Jó tanuló – jó sportoló verseny díjazottjai.
A tanévnyitón a világraszóló sportsikereket elért széchenyis hallgatók rektori elismerő oklevelet vehettek át. Így például a sanghaji egyetemi evezős világbajnokságon világbajnoki címet szerző könnyűsúlyú evezős négyes tagjai. (Itt írtunk korábban róluk.) Az egyetemi kajak-kenu világbajnokságon kiváló eredményeket elért hallgatók. (Itt számoltunk be a sikerükről.) Az Egyetemi Európai Játékokon emlékezetes teljesítményt nyújtó széchenyis evezősök és kosárlabdázók. (Itt és itt számoltunk be az eredményeikről.) Az egyetemi evezős sport összefogója, a GYAC ezevés szakosztályának vezetője, Papp Oszkár egyetemi evezős sportért tett áldozatos munkáját emlékplakettel ismerték el.