A legnagyobb magyar és Győr kapcsolatát tárta fel a Széchenyi István Egyetem munkatársa

szechenyi_gyor (1).JPGMikor választotta Győr díszpolgárává Széchenyi Istvánt, és milyen indíttatásból nevezték el róla a város főterét? – ezekre a kérdésekre is választ ad az a hiánypótló könyv, amelyben Biczó Zalán, a Széchenyi István Egyetem könyvtárosa a legnagyobb magyar és Győr kapcsolatát tárta fel. A kötet a Magyar Művészeti Akadémia, az egyetem és az Universitas-Győr Alapítvány támogatásával jelent meg.

Győr, 2021. november 15. – Hancz Gábor, SZEhírek

„Régóta foglalkozom helytörténettel, de nem találtam olyan könyvet, amely Széchenyi István és Győr kapcsolatáról szól. A téma azért is érdekelt, mert a Széchenyi István Egyetem jogelődje 1986-ban felvette a gróf nevét, akinek ráadásul idén van születése 230. évfordulója” – mondta kutatása mozgatórugóiról Biczó Zalán, aki másfél évtizede dolgozik könyvtárosként a Széchenyi István Egyetemen. Munkája eredménye egy több mint 200 oldalas, részletgazdag kötet lett, amely a Gróf Széchenyi István és Győr címet viseli.

szechenyi_gyor (1).JPG

Biczó Zalán új kötetével Széchenyi István egyetemen lévő szobránál. (Fotó. Májer Csaba József)

A szerző szerint számos érdekesség olvasható a könyvben. Kiderül belőle például, hogy Győr 1836-ban díszpolgárává választotta a legnagyobb magyart, ahogy akkor írták, „jeles munkálatainak neműlegi meghállalása tekéntetébül”. Az egész országot megdöbbentette a gróf halálhíre 1860-ben, de még ezt tudva is érdekes, hogy Győr közgyűlése rendkívül gyorsan, másfél hónapon belül elnevezte róla a város főterét. „Kutatásom során meglepetésként ért, hogy a korabeli tanárok – például a bencés dr. Kemény Kolumbán vagy a főreáliskolában, azaz a mai Révai Miklós Gimnázium elődjében tanító Vajda Emil – milyen figyelemre méltó esszéket írtak  Széchenyi Istvánról. Ez is mutatja, hogy szellemisége, öröksége élő maradt halála után is” – fejtette ki Biczó Zalán.

A könyv értékét emeli, hogy más illusztrációk mellett a Magyar Nemzeti Múzeum engedélyével Széchenyi Istvánt ábrázoló festmények fotói is szerepelnek benne, miként az is, hogy Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány elnöke, Széchenyi István bátyjának, Pálnak a leszármazottja írt hozzá köszöntőt. Ebben úgy fogalmaz: „Az olvasó, valamint a ma élő Széchenyiek számára rendkívül fontos, amit olvashatunk Gróf Széchenyi Istvánról. (…) ez a könyv is hozzájárul annak az életnek a megismeréséhez, ami a Magyar Nemzet felvirágoztatását jelentette és jelenti a mai napon is.”

A kötet bemutatója a 21. Győri Könyvszalon programjaként november 19-én, pénteken 18 órakor lesz a Kisfaludy Károly Könyvtár Muzeális Gyűjteményében (Győr, Baross G. út 4.).