A legjobbak közt végeztek a Széchenyi István Egyetem hallgatói a szakmák világbajnokságán
A Széchenyi István Egyetem három hallgatója is részt vett a WorldSkills szakmai világbajnokságon. Dely Bianka grafikus és az ipar 4.0 kategóriában negyedikként záró Izsó Roland kiválósági érmet szerzett, Losonczi Péter pedig a villanyszerelők versenyében szerepelt a legjobbak között.
Győr, 2024. október 7. - Papp Zsolt, SZEhírek
A WorldSkills a világ legnagyobb szakmai megmérettetése a tehetséges fiatalok számára. A szakmák világbajnokságának is nevezett eseményt az idén a franciaországi Lyonban rendezték, ahol 65 ország 1500 indulója 59 kategóriában mérte össze tudását.
Losonczi Péter, Dely Bianka és Izsó Roland, a Széchenyi István Egyetem hallgatói kiválóan szerepeltek a szakmák világbajnokságának is nevezett WorldSkills versenyen. (Fotó: Adorján András)
Izsó Roland, a Széchenyi István Egyetem elsőéves járműmérnök-hallgatója csapattársával, Császi Sándorral negyedik helyen végzett az ipar 4.0 elnevezésű versenyszámban. „Leginkább ipari informatikaként lehet meghatározni ezt a kategóriát, amibe többek közt hálózatépítés, mechatronikai elemek, programozás, felhasználói felületek szerkesztése és weboldalkészítés is beletartozik. Összetett projektet kaptunk, hiszen a négy nap alatt egy alap gyártósort kellett felszerelnünk olyan elemekkel, amelyek révén egy új termék állítható elő. Minden napra egy részfeladat jutott, és a következő napon csak akkor lehetett továbblépni, ha az előzőt sikeresen teljesítettük. Végül a 21 csapatból a negyedik, Európából pedig a második helyet sikerült megszereznünk” – fogalmazott a WorldSkillsen nyújtott teljesítményével kiválósági érmet kiérdemelt soproni fiatal.
Kiemelte, ez a terület számára inkább hobbi, mert már általános iskolás korában eldöntötte, hogy előbb mechatronikai technikus képesítést szerez, ezt követően pedig járműmérnök szakon tanul tovább. „Azért választottam a Széchenyi-egyetemet, mert itt láttam biztosítva azt az utat, amelyet elterveztem magamnak. Az intézmény ráadásul olyan vállalati partnerekkel rendelkezik, amelyek vonzóak a számomra, és amelyeknél a jövőmet is el tudnám képzelni” – jegyezte meg. Végezetül elmondta, csapattársával a jövő évi, dániai EuroSkillsre is készülnek, és mivel a világbajnokságon is csak apróságokon múlt a dobogó, ezért az Európa-bajnokságon már az első helyet célozzák meg.
Izsó Roland negyedik lett a WorldSkills ipar 4.0 versenyszámában. (Fotó: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara)
A pécsi Dely Bianka ugyancsak Sopronban végezte a középiskolát, ahol grafikus oklevelet szerzett. Ezután kezdte felsőfokú tanulmányait a győri intézmény Művészeti Karának Design Campusán. „A legjobb döntést hoztam, hogy a Széchenyi-egyetemet választottam, mert amellett, hogy nagyon sokrétű tudást ad a képzés, rengeteg lehetőséget nyújt a fiatal művészek számára. A Kockaként emlegetett Győri Innovációs Park innovatív, inspiratív környezetet teremt számunkra, ahol minden feltétel és technikai háttér a rendelkezésünkre áll. Itt úgy érzem, a határ a csillagos ég” – húzta alá.
A másodéves tervezőgrafikus-hallgató kategóriájában a világ tizenharmadik, Európa negyedik legjobb ifjú szakembere lett a WorldSkillsen, és ezzel ő is kiválósági érmet szerzett. A négynapos verseny során minden nap egy új, összetett feladatot kellett végrehajtaniuk: selyemkendő-illusztrációt, prospektust, csomagolást és plakátsorozatot is terveztek, majd saját maguk kiviteleztek. „Amit a helyszínen néhány óra alatt kellett előállítanunk, azt a valóságban akár több hónapos tervezés előzi meg. Ráadásul csak az előre beküldött fontkészleteket használhattuk, és inspirációra sem nagyon volt lehetőség. Mindezek jelentős stresszhelyzetet teremtettek, és ilyen körülmények között kellett a legjobb formánkat hozni. Úgy érzem, sikeresen vettem az akadályokat, ráadásul rengeteg tapasztalattal gazdagodtam” – emelte ki.
Dely Bianka számára rengeteg tapasztalatot adott a WorldSkills verseny. (Fotó: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara)
Losonczi Péter Keszthelyen végezte a középiskolát erősáramú elektrotechnikusként, és utána jelentkezett a győri egyetem villamosmérnök képzésére. „A legtöbb jót erről az intézményről hallottam, ahol rengeteg lehetőség nyílik meg az ember előtt, Győrt pedig nagyon szép és élhető városnak tartom. Ezért választottam a Széchenyit” – részletezte. Az elsőéves hallgató a nemzeti válogatót megnyerve jutott ki a világbajnokságra villanyszerelő szakmában, ahol a huszadik helyet szerezte meg.
„Négy napon át zajlott a verseny, amelynek során mindenki a saját falán építette ki a hálózatot, szerelt csatornát, elosztót. Az utolsó napon mindezt programozni kellett, mert a megmérettetésen egy okosotthon építését modelleztük. A teljesítményemmel elégedett vagyok, a végeredménnyel azonban nem, mert egy technikai probléma miatt nem tudtam időre befejezni a programozást. Ha ez nincs, előkelőbb helyet tudtam volna megcsípni” – összegezte. Ez azonban nem töri meg lelkesedését, sőt motiválja is: célja, hogy a jövő évi EuroSkillsen a tudásának megfelelő eredményt, ezzel együtt még jobb helyezést érjen el.
Losonczi Péter büszke a WorldSkills versenyen nyújtott teljesítményére. (Fotó: Magyar Kereskedelmi és Iparkamara)