A legjobbak között a Széchenyi István Egyetem a QS felsőoktatási rangsorában
Jelentősen javította helyezését a Széchenyi István Egyetem a QS kelet-európai és közép-ázsiai felsőoktatási intézményeket rangsoroló legfrissebb listáján. Az eredmény azt mutatja, hogy az intézmény még jobban teljesít az oktatás, a kutatás, a nemzetköziesítés és a vállalatokkal való szoros együttműködés terén. A további előrelépést már a modellváltás is segíti.
2020. december 17. – Hancz Gábor, SZEhírek
A világ két legnagyobb egyetemminősítő szervezetének egyike, a QS minden év végén teszi közzé öt regionális listáját, amelyek közül a magyar egyetemek a kelet-európai és közép-ázsiai rangsorban (EECA) szerepelnek. A legfrissebb, a címében a 2021-es évet viselő, de a 2020-as adatok alapján készült lista szerdán jelent meg, s ezen a Széchenyi István Egyetem a 173. helyen található. Az intézmény két esztendeje került fel először erre, akkor a 201–250. helyre sorolták, míg tavaly a 201–210. sávba lépett előre, a mostani eredmény így újabb 28 helyes javítást jelent.
A QS a rangsor elkészítésénél többféle szempontot vesz figyelembe, így például azt, hogy miként vélekednek az adott egyetemről a munkaadók, a társegyetemek, milyen a hallgató-oktató arány és az oktatók hányadrésze rendelkezik tudományos minősítéssel. Számít a publikációk száma és idézettsége, a nemzetközi kutatási hálózatokban való részvétel, a külföldi professzorok és hallgatók száma, valamint az intézmény angol nyelvű internetes jelenléte is.
A Széchenyi István Egyetem győri campusa madártávlatból.
Dr. Lukács Eszter oktatási rektorhelyettes kérdésünkre elmondta, hogy az egyetem az egy évvel korábbihoz képest az akadémiai szféra általi megítélés és a hallgató-oktató arány mellett a legnagyobb mértékben a munkaadók általi megítélés kategóriában javított, ami azt mutatja, hogy a vállalatok úgy értékelik, hogy a széchenyis hallgatók világszínvonalú, a munkaerőpiachoz illeszkedő oktatásban részesülnek. Az intézmény több más területen is kiemelkedően teljesített, amelyek közül érdemes megemlíteni a külföldi vendégoktatók magas számát.
Dr. Lukács Eszter hangsúlyozta: az egyetem 2030-ig szóló stratégiájának egyik fontos eleme – a kormány „Fokozatváltás felsőoktatásban” címet viselő stratégiájával összhangban – a nemzetköziesítés, s a mostani eredmény pozitív visszajelzés, hogy jó úton járnak. „A Széchenyi István Egyetem alapítványi fenntartásban, magán felsőoktatási intézményként működik augusztus óta. Az e megújulás révén megvalósuló hatékonyabb, rugalmasabb, piacibb működési környezet a jövőben még inkább megkönnyíti az előrelépést, globális láthatóságunk javítását. Kitűzött célunk, hogy a következő évtized végére Európa tíz legjobb járműipari és a világ kétszáz legjobb műszaki tudományi képzési helyévé váljunk. A modellváltás hozzájárul ipari, vállalati partnerkapcsolataink további erősítéséhez is, amit segít majd a volt kekszgyár helyén létrejövő tudományos és innovációs park, ahol a nemzetközi oktatói és hallgatói környezet mellett startup és spinoff cégek, valamint kis- és középvállalkozások egyaránt helyet kapnak – fejtette ki. – Az egyetem nemzetköziesítési törekvése így messze túlmutat az oktatási-kutatási tevékenységen: közvetlenül járul hozzá ahhoz, hogy a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalati szektor magas hozzáadott értéket teremtő tevékenységgel integrálódjon a globális értékláncokhoz.”
Ezeket a törekvéseket az fenntartó külön támogatja, amire jó példa a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumának támogatása révén meghirdetett új ösztöndíj, amely további motivációt jelent az oktatók és a kutatók számára nemzetközi publikációk készítésre és nemzetközi kutatási hálózatokban való részvételre. Ennek összege az új, valamint a változatlanul elérhető eddigi pályázatokkal együtt megközelíti a 100 millió forintot.
Dr. Lukács Eszter oktatási rektorhelyettes (fotó: Májer Csaba József)
Dr. Lukács Eszter hozzátette: a világban több mint 25 ezer felsőoktatási intézmény versenyez egymással a hallgatókért, s a QS-rangsorban elért helyezés ebből a szempontból szintén rendkívül fontos. A Széchenyi István Egyetem elsősorban Kelet-, Délkelet- és Dél-Ázsiából szeretne fiatalokat magához vonzani, s a felmérések szerint abban a régióban a továbbtanulási döntésben nagyon fontos szempont, hogy az adott universitas szerepel-e ezen a listán.
A győri egyetem idén egyébként már elért a mostanihoz hasonló nagy sikert: felkerült a másik nagy minősítő szervezet, a Times Higher Education listájára, amely a felsőoktatási intézményeket gazdasági, társadalmi hatásuk és felelősségvállalásuk alapján rangsorolja. A SZE ott a legjobban a méltányos munkahelyteremtésre, a vállalkozói kedvet, a kreativitást és az innovációt támogató fejlesztésközpontú szakpolitikák előmozdítására, a mikro-, kis- és középvállalatok létrehozásának és növekedésének ösztönzésére fókuszáló, valamint a minőségi oktatás kategóriákban teljesített a legjobban.