A kiválóságra ösztönöznek a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány ösztöndíjai
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kiemelten fontosnak tartja, hogy ösztönözze az egyetemi polgárokat tehetségük, kreativitásuk kibontakozásában, amellyel erősíteni kívánja az intézmény hazai és nemzetközi versenyképességét is. Ezen célokhoz járul hozzá négy ösztöndíj, amely a hallgatói tanulmányi és sportolói kiválóságot, valamint az oktatók-kutatók tudományos teljesítményét ismeri el. Újdonság, hogy az oktatók külföldi tapasztalatszerzést támogató ösztöndíjra is pályázhatnak.
Győr, 2021. december 9. – Hancz Gábor, SZEhírek
A Széchenyi István Egyetem fenntartói jogait a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány vette át tavaly, s a modellváltás számos pluszlehetőséget jelent az intézmény számára. Ezek egyike, hogy ebben a tanévben is jelentős összegű ösztöndíjra pályázhatnak a hallgatók és az oktatók, elismerve a sport, a tanulás, illetve a tudományos munka terén elért kiváló eredményeket. A cél, hogy tovább emelkedjen a tudományos és oktatási tevékenység, illetve a hallgatók motivációja. Az első félévi pályázatok kiírásai már megjelentek, a következő címen érhetők el: https://universitas.sze.hu/aktualis-palyazatok-1.
„A modellváltás eredményeként még több lehetőségünk nyílt arra, hogy támogassuk, ösztönözzük a hallgatókat és az oktatókat-kutatókat tehetségük, kreativitásuk kibontakozásában. Ennek révén az egyetem erősítheti hazai és nemzetközi pozícióit, versenyképességét, valamint hozzájárulását a nemzetgazdaság fejlődéséhez. Az alapítvány mint fenntartó a kiválóságok elismerésével elő kívánja segíteni, hogy tovább emelkedjen az intézmény tudományos és oktatási tevékenységének színvonala. Fontos a hallgatók motivációjának növelése is annak érdekében, hogy minél jobb tanulmányi és sporteredményeket érjenek el” – hangsúlyozta dr. Knáb Erzsébet, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a döntés hátteréről.
Dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke kiemelte: az ösztöndíjak erősítik az intézmény jövőképességét. „Célunk változatlanul az, hogy olyan egyetemet építsünk, amely a fiatalok között nagy vonzerővel rendelkezik, s amely oktatóit és hallgatóit egyaránt megbecsüli. Mindehhez az eddiginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet áll rendelkezésünkre” – fogalmazott.
Az ösztöndíjak erősítik az intézmény jövőképességét. (Fotó: Májer Csaba József)
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Hallgatói Ösztöndíjat azok a nappali tagozatos hallgatók nyerhetik el, akik kiemelkedő tudományos diákköri munkájukkal példát mutatnak. A bírálatnál előnyt jelent az oktató- vagy kutatómunkában való részvétel, az alapfeltételen túli további nyelvtudás, az aktív szakkollégiumi tagság és a publikációs tevékenység. A nyertesek egyszeri 250 ezer forintot kapnak.
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Sportolói Ösztöndíj a kiemelkedő sportteljesítményt felmutató hallgatókat ismeri el. Az összeg egyszeri 150, 350 vagy 500 forint lehet, a hazai és nemzetközi versenyeken elért eredményektől függően.
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Tudományos Ösztöndíjat az egyetem oktatói, kutatói feladatokat ellátó, az intézménnyel munkaviszonyban álló azon munkatársainak ítélhetik oda, akiknek publikációját a Scopus adatbázis a szerzőhöz rendeli, valamint a szerző publikáción megjelenő affiliációjaként kizárólagosan a Széchenyi István Egyetem szerepel. Az ösztöndíj összegének megállapítása a Scimago Q1-Q4 szerinti folyóirati rangsora alapján történik, s személyenként nettó 200–600 ezer forint nyerhető el. A legmagasabb összeget azok kaphatják, akik Q1-es cikket készítenek legalább két különböző külföldi intézményi affiliációval rendelkező társszerzővel együttműködésben.
A mostani kiírásokban az elmúlt tanévhez képest újdonság, hogy a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány céltámogatásának köszönhetően Külföldi Tapasztalatszerzést Támogató Ösztöndíjra is pályázhatnak azok, akik legalább három féléven át angol nyelvű képzésben láttak el oktatói feladatokat. A 2,5 millió forintos támogatás célja a nyertes globális szemléletformálási lehetőségének megteremtése, angol nyelvi tudományos kompetenciáinak fejlesztése, kutatásmódszertani tapasztalatszerzés támogatása, Scopus regisztrált publikációk készítésének ösztönzése.
A pályázatok beadási határideje a 2021/2022-es tanév első félévében 2022. január 31., második félévében június 30.