A digitális csúcstechnológia központja a Széchenyi István Egyetem

High-tech centrumot, 5G hálózaton alapuló fejlesztési projekteket valósít meg a Széchenyi István Egyetemen a Digitális Fejlesztési Központ, amellyel országosan is jelentős digitalizációs tudás- és tesztcenter jött létre.

2020. október 20. – Czeiner-Szücs Anita, SZEhírek

Az innovációban élen járó győri Széchenyi István Egyetemen megalakult a Digitális Fejlesztési Központ (DDC – Digital Development Center), amelynek céljait és fejlesztési terveit áttekintve mintha a jövőben járnánk. 5G hálózaton alapuló okosváros, digitális mezőgazdaság, e-egészségügy, szupergyors internet, drónpilóta-, és kezelőképzés, illetve autonóm közlekedési rendszerek – valódi high-tech centrumot működtet kutatócsapatával prof. dr. Wersényi György, a DDC elnöke és Drotár István, a DDC központvezetője a Széchenyi István Egyetem győri campusán, budapesti telephelyén, mosonmagyaróvári tangazdaságának területén és a zalaegerszegi ZalaZone Tesztpályán.

Drotár István, a DDC központvezetője és dr. Wersényi György, a DDC elnöke a csúcstechnológiával felszerelt, akkreditált Rádiófrekvenciás Laboratóriumban. Fotó: Májer Csaba József


Élvonalban az informatikai és távközlési fejlesztésekben

„A Digitális Fejlesztési Központ létrehozásával olyan országosan is jelentős digitalizációs tudás- és tesztcenter jött létre, amelyben a fejlesztési projekttervek nemzetközi szakemberek, valamint az egyetem kutatói és hallgatói bevonásával az iparban tapasztalt kihívásokra adnak választ, illetve ott hasznosulnak is. A kutatások és a szolgáltatások mellett fontosnak tartjuk új kurzusok és felsőoktatási képzések létrehozását is azért, hogy a dinamikusan fejlődő iparág szakemberigényét biztosítsuk. Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy hazánk az informatika és a távközlés folyamatos, gyors ütemű fejlődése mellett továbbra is a világ élvonalába tartozzon a digitalizációs versenyben” – tájékoztatott prof. dr. Wersényi György.

Hozzátette: a Széchenyi István Egyetem informatikai és távközlési fejlesztésekben mindig élen járt. Nem véletlen az sem, hogy Győrben működik Magyarország elsőként hálózatba kapcsolt, 2 site-os 5G tesztrendszere, amit a Telenor indított el tavaly. Így az intézmény úttörő szerephez jutott az 5G alapú digitális fejlesztésben. Ez a háttér és a csúcstechnológiával felszerelt, akkreditált Rádiófrekvenciás Laboratórium a DDC sikerének kulcsa. Stratégiai célja pedig, hogy úton a gigabitalapú európai információs társadalom felé megkerülhetetlen hivatkozási pont legyen az információs és kommunikációs technológiák piaca számára.


Megkerülhetetlen 5G centrum

„Kompetenciaközpontunk a hazai és nemzetközi összefogás jegyében integrátor szerepet tölt be a szektorban. Szeretnénk, ha a DDC origó lenne, amikor a hazai 5G fejlesztésről van szó, hiszen kapcsolati és tudástőkénkkel, infrastrukturális hátterünkkel az itt megvalósuló fejlesztések mellett könnyedén kapcsolódási pontot teremtünk egyetemek, karok, kutatók, megrendelők és kivitelezők között” – mutatott rá a centrum összekötő szerepének fontosságára és különlegességére Drotár István.

 

Drotár István: Szeretnénk, ha a DDC origó lenne, amikor a hazai 5G fejlesztésről van szó. Fotó: Májer Csaba József

A központvezető kiemelte a DDC és a távközlési cégek szoros együttműködését, amely lehetőséget biztosít az 5G tesztkörülmények kialakítására. Ez pedig azért fontos, hiszen mint mondta, a nemzetállamok mind társadalmi, mind pedig gazdasági szempontból a jövőben az 5G hálózatokon keresztül fogják működésük alapjait biztosítani, így elengedhetetlen ezen a területen mihamarabbi gyakorlati tudást megszerezni, legyen szó a hálózat sebezhetőségével kapcsolatos kutatásokról, az adatátviteli technológiák elemzéséről, a hálózat kapacitásait kihasználni képes alkalmazások fejlesztéséről vagy a mindennapi társadalmi, illetve üzleti-gazdasági felhasználás kérdéseiről.

Ezeken felül a DDC-nek van még egy fontos küldetése. „Feltett szándékunk, hogy az 5G egészségre gyakorolt hatásainak elemzésével, valamint a Magyar Tudományos Akadémiával is közös kutatási eredményeinkkel valós képet adjunk a társadalomnak az 5G sugárzás mértékéről – növelve ezzel a bizalmat a technológia iránt” – emelte ki prof. dr. Wersényi György.

 

Dr. Wersényi György: A Széchenyi István Egyetemen működő központ sikere hozzájárulhat ahhoz, hogy hazánk az informatika és a távközlés folyamatos, gyors ütemű fejlődése mellett továbbra is a világ élvonalába tartozzon a digitalizációs versenyben. Fotó: Májer Csaba József

 

Úton a digitális mezőgazdaság felé

A kormány és a győri önkormányzat támogatásával létrejött fejlesztési központ szakemberei már több 5G alapú projekten dolgoznak. Ezek között van, amelyik megteremti a járműfedélzeti- és infrastruktúraelemek összekapcsolásának lehetőségét – támogatva ezzel az önvezető járművek fejlesztését, illetve az okos város rendszer (parkolástámogatás, rendőrségi nyomkövető képfelismerő) kialakítását.

„Emellett a digitális mezőgazdaságokhoz és élelmiszeriparhoz is kapcsolódik projektünk, amellyel egy olyan döntéstámogató alkalmazást fejlesztünk, ami a mezőgazdaságban dolgozók számára információkat nyújt például vetés-, permetezés- és öntözésoptimalizálásra, növényvédelmi beavatkozások szükségessége esetén riasztásra” – ecsetelte az 5G rendszerekben rejlő innovációs lehetőségeket Drotár István.

A DDC szakemberei a Széchenyi István Egyetem kutatói mellett a hallgatókat is bevonják, illetve várják a fentiekhez hasonló projektjeikbe, ezzel is erősítve a centrum tudásközvetítő szerepét. Amint azt a DDC vezetőitől megtudtuk, kutatási területeik tantárgyak formájában is megjelenhetnek majd az egyetemen, valamit hallgatói csapatot is szerveznek, amelynek keretei között a tehetséges egyetemisták saját ötleteiket, startupjaikat is megvalósíthatják, és valós ipari-üzleti kihívásokra adhatnak válaszokat.

 

Jelentkezzen a DDC csapatába!

Ha felkeltette érdeklődését a DDC csapata, szívesen kutatna az 5G témájában vagy PhD-, TDK-témát dolgozna ki a központban, kartól függetlenül várják jelentkezését az info@ddc.sze.hu címen.